Proefopstelling Theater Markant in Uden

Anderhalve meter protocol voor theaters

Wat moeten theaters doen om weer open te kunnen gaan? Gea Zantinge, zakelijk directeur van het Concertgebouw, maakt deel uit van het Corona crisisteam van de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties en is druk bezig met de ontwikkeling van een protocol. ‘We gaan daarbij uit van de anderhalve meter maatregel en een zaalbezetting van maximaal 25%.’

De regering heeft aangekondigd dat per 1 juni dertig en per 1 juli honderd mensen bij een voorstelling aanwezig kunnen zijn, inclusief personeel. Dat dit onrendabel is maakte Gerard Tonen op deze plaats vorige week al glashelder. Zantinge: ‘Natuurlijk is dit niet rendabel, maar er is bij onze leden wel behoefte om de zalen weer te openen. Het ministerie van OCW heeft ons gevraagd om een generiek protocol te ontwerpen. Dat zijn we nu in samenwerking met de leden aan het opstellen. Een eerste opzet is voorgelegd en we verwerken nu de reacties daarop. We hopen dit eind deze week  week klaar te hebben. Theaters kunnen zelf aanvullende spelregels voor hun eigen gebouw hanteren om op een veilige manier open te gaan.’

Zeventig procent zaalbezetting
Theater Markant in Uden heeft een plan uitgewerkt met schotten tussen stoelen dat zeventig procent zaalbezetting mogelijk maakt. Dit lijkt niet kansrijk omdat het de anderhalve meter afstand niet in acht neemt. Jan Wouda, directeur van Markant denkt daar anders over: ‘We hebben samen met standbouwer Tausch een door de TÜV gecertificeerd streng protocol ontwikkeld dat voor de overheid een garantie biedt en strikt handhaafbaar is en waarbij de anderhalve meter niet strikt noodzakelijk is omdat aan alle veiligheidsaspecten afdoende invulling wordt gegeven. Wij zijn in overleg geweest met de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouw Directies maar die hebben gekozen voor een eigen protocol. Wij zijn overtuigd van de haalbaarheid van ons plan, ook omdat het mogelijkheden biedt voor opschalen en afschalen als nodig. Wij hebben er al veel tijd in geïnvesteerd en gaan nu de politiek benaderen. We hopen snel toestemming te krijgen, want de tijdsdruk is groot. We willen ons plan samen met vier of vijf andere theaters gaan testen.’ Zantinge: ‘Van die anderhalve meter mogen wij in ons protocol niet afwijken. Wel is het zo dat mensen die een sociale eenheid vormen, naast elkaar kunnen zitten.’ Uitvoering van het protocol door theaters is zeer bewerkelijk en dus ook kostbaar. Zantinge is zich daarvan bewust. ‘Natuurlijk is het ingewikkeld, maar we begrijpen dat sommige van onze leden niettemin zichtbaar willen zijn voor hun publiek, ook al is het niet rendabel.’

Theaters in Amsterdam en Den Haag open
Hoeveel theaters weer open zullen gaan weet Zantinge niet precies. ‘Ik weet dat Het Nationale Theater in Den Haag en Internationaal Theater Amsterdam waar dus ook gezelschappen onderdeel van de organisatie zijn, weer open zullen gaan.’ Stadsschouwburg Utrecht gaat open zonder voorstellingen omdat het ‘financieel niet haalbaar is voor maximaal dertig mensen’, aldus een persbericht. Het Concertgebouw blijft dicht. Zantinge: 'Dertig personen in de zaal inclusief musici , personeel en bezoek is praktisch niet uitvoerbaar.'

Tekst: Jos Schuring